Film van het jaar (mijn jaar tenminste)

Ook alweer uit 2022, maar nu pas aan toegekomen: The Banshees of Inisherin.
Een film met een verhaal dat so simpel is, dat je het gevoel hebt dat je iets hebt gemist. Anders geformuleerd: een film die zo weinig uitlegt dat je vanzelf aan het interpreteren slaat. De ene man zegt de vriendschap met de andere man op, zonder aantoonbare reden. De andere man accepteert dat niet, waarop de ene man dreigt zijn vingers af te hakken.
Het is gissen naar de diepere betekenis, maar dit zijn enkele interpretaties die ik heb gevonden:
- De ruzie is een allegorie van de Ierse burgeroorlog. Net zoals Ierse broeders die eerst samen tegen de Engelsen vochten zich tegen elkaar keerden, vernietigen de twee vrienden hun band zonder duidelijke aanleiding voor buitenstaanders. Colms zelfverminking weerspiegelt de zelfvernietigende aard van een natie die zichzelf aanvalt.
- Colm beseft dat zijn tijd beperkt is en wil iets blijvends nalaten, zoals zijn muziek. Hij ziet Pádraics vriendelijkheid en alledaagse gesprekken nu als een hindernis voor zijn creatieve ambities.
- Alle personages zijn als verschillende facetten van één psyche, waarbij Colm het intellect vertegenwoordigt en Pádraic de kinderlijke onschuld. Colm zorgt ervoor dat Pádraic volwassen wordt.
- De film gaat over de Ierse identiteit na eeuwen kolonisatie – een natie die niet weet hoe om te gaan met haar herwonnen vrijheid en zichzelf uit frustratie aanvalt.
Enzovoorts. Ik neig vooral naar interpretatie nummer 2. De zelfsabotage van Colm (hij is violist, en door zichzelf te verminken maakt hij het zichzelf onmogelijk om te spelen) lijkt daarmee misschien in tegenspraak. Maar aan de andere kant: zijn bijzonder creatieve mensen niet ook vaak juist bijzonder destructief?



